Saturday, January 26, 2013
Stein Aurél: Ázsia halott szívében
Válogatásunk bemutatja Stein Aurél nagy expedícióinak legizgalmasabb részleteit; valamint -újdonságként- legkorábbi kasmíri útját, amely magyarul eddig sohasem jelent meg. Szerepel a kötetben néhány olyan, eredetileg is magyarul írt, kisebb műve is, melyet mostanáig csak alig-alig hozzáférhető tudományos folyóiratokban lehetett olvasni. Sok eredeti fényképpel, térképpel díszített könyvünket a régészeti és földrajzi felfedezések iránt érdeklődő olvasóknak ajánljuk.
Részlet a tartalomjegyzékből:
Romvárosok Ázsia sivatagjaiban
Buddhista hitrege falfestménye
Első tartózkodásom Tunhuangban
Az "Ezer Buddha barlangjai"-hoz
Küzdelmes útrakelés Tunhuangból
Az ősi határfal mellett, Tunhuangtól északra
Írás-emlékek a Han-uralkodók korából
Az első ásatások a nyugati fal mentén
Terepszemlén az ősi fal mentén
Fölfedezések a "Jadeit-kapu"-nál
A régi határfal nyugati végénél
Az "Eter Buddha barlangtemplomai"
Magyar utazók és felfedezők (6. rész) - Stein Aurél
Thursday, January 24, 2013
Thomas O. Höllmann : A Selyemút
A szerző, Thomas O. Höllmann a sinológia és etnológia professzora a Müncheni Egyetemen. Számos művet írt Ázsia történelme, néprajza és régészete tárgykörében.
E-kultúra
Sunday, January 20, 2013
Polonyi Péter: Kína rövid története
Nem túlzás azt mondani, hogy a kínaiak rendelkeznek a világ leghosszabb folyamatos kultúrájával, amely mintegy 5000 éves múltra tekinthet vissza.
Polonyi Péter nagyívű esszéjének tárgya Kína múltja, vagy pontosabban: a jelen előzménye – a legendák ködébe vesző kezdetektől a legutóbbi időkig.
A változó dinasztiákon és idegen hódítók uralmán, reformokon és parasztlázadásokon át, a hol elemeire hulló, hol erős kézzel ismét egybemarkolt ország szédítően bonyolult történetében azt keresi, hogy mi a folytonos, mi a változatlan az első császároktól a mai pártfőtitkárokig.
Thursday, January 10, 2013
Polonyi Péter : Mi történt? Tienanmen tér, ’89
Sunday, January 6, 2013
Polonyi Péter: Kína története
A Nagy Fal védett, de el is szigetelt. Hangsúlyozta azt a távolságot, amely Kínát a világ többi részétől elválasztotta. És kialakult a bezárkózás világszemlélete, sz országot körülölelő "szellemi" Nagy Fal.
Polonyi Péter könyve a pekingi előember korától napjainkig tekinti át ennek az ősi civilizációnak a történelmét és persze azokat a folyamatokat, amelyek a mai Kínát – a világ legnépesebb, egyszersmind legmerevebb berendezkedésű országból – friss szemléletű, dinamikusan fejlődő, népének perspektívát kínáló nagyhatalommá formálják.
Saturday, January 5, 2013
Magyar Lajos : A kínai mezőgazdaság hagyományos szerkezete
"Azt hiszik, hogy Kína egy ország. Ez tévedés. Kína nem ország, hanem kontinens, és az egyes kínai tartományok közötti fejlődés, szokások, gazdaság stb. tekintetében nagyobb különbség van, mint egyes európai államok között. Ezért jó itt utazni, országot, embereket látni, mert különben nagyon egyoldalú lesz a kép, amit az országról nyer az ember - írta Magyar Lajos 1927. július 6-i, Péchy Blankához küldött levelében. Kínában eltöltött hónapjaiban nem csupán hivatali munkáját végezte, hanem mint levelében olvasható "könyvet akart írni Kínáról, főként Kína gazdasági életéről. Ez lesz az első nagyobb szabású dolog, amit életemben írok, a sok újságcikk és hasonló vacak után. Meglátjuk, mi lesz a tervemből."
Magyar Lajos megvalósította elképzelését, s 1928-ban megjelent A kínai
mezőgazdaság hagyományos szerkezete című kötete. A magyar olvasó először
találkozik e munkával, amely megjelenése után ötven évvel is érdekes,
izgalmas leírását adja a kínai paraszti gazdálkodásnak.