Friday, November 30, 2012

Wolfgang Hirn: Kína, a nagy falat

A világon minden második eladott kamera, minden harmadik klímaberendezés és minden negyedik tévékészülék Kínából származik. A "világ gyára" útban van a világhatalom felé, és nemcsak gazdasági, de politikai és katonai értelemben is.

Milyen következményekkel jár ez konkrétan mindannyiunk mindennapi életében?

Sunday, November 25, 2012

Kulcsár Kálmán: Kína a világpolitikában

A XX. és XXI. század egyik nagy politikai meglepetése Kína áttérése az egyébként is sajátosan alakított „szocialista" útról a magántulajdonra épülő gazdaság és politikai társadalom építésére.
Bár a belső politikai helyzet még több elemet őriz a korábbi, 1980 előtti időszakból, a világ egyre érdeklődőbben figyeli, hogy milyen arculatot alakít ki az ország hagyományos, több millió éves kultúrájából és a modern világgazdaság elemeiből.

Kína ma még többféle arculattal jellemezhető. Jóllehet külpolitikájában, gazdasági tényezőiben, társadalmi szerkezetében továbbra is jelen van jó néhány hagyományos, vagy éppen „szocialista" elem, az átmenet egyértelműen új utakra terelte az ország nemzetközi politikáját, kapcsolatait, és növelte tekintélyét is.

Saturday, November 10, 2012

Rácz Lajos: Sárkány új tükörben - Kína a 21. században

A szerző tíz évet élt Kínában, személyes élményei hozzásegítették ahhoz, hogy felülemelkedjen az ázsiaiakról Európában kialakult előitéleteken. Esszéi igyekeznek árnyalni, illetve közelebb hozni a kínai társadalom, politikai élet mindennapjait.


Friday, November 9, 2012

Juhász Ottó, Inotai András: Kína és a válság

A mű szerves folytatása a 2009-ben, ugyancsak az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent, A változó Kína kötetnek. A korábbi kutatásokra alapozva egyrészt Kína belső politikai, gazdasági és társadalmi fejlődésének válságállóságát, illetve a válság első szakaszára adott kínai válaszokat vizsgálja. Másrészt a kötet kiemelt figyelmet szentel Kína nemzetközi kapcsolatainak a legfontosabb kétoldalú viszonylatokban, valamint az ország növekvő jelentőségének a multilaterális együttműködésben, amit a globális pénzügyi és gazdasági válság egyértelműen felértékelt.

Valamennyi tanulmány kiemelten kezeli a válság első szakaszának hatását Kína belső és nemzetközi stratégiájának, valamint szerepvállalásának alakulására, ami alapvetően befolyásolja vagy akár meg is határozza a következő évtizedek világpolitikai és világgazdasági fejlődésének irányát.

Sunday, November 4, 2012

Inotai András; Juhász Ottó: A változó Kína

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.
Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

A Közgazdasági Szemlében megjelent írás a könyvről.

Saturday, November 3, 2012

Jordán Gyula: "Az ég magas, a császár messze van"

A könyv alcíme: Igazságszolgáltatás, jog és politika Kínában

A jog és a politika tanulmányozása sajátos problémákat vet fel egy magát kommunistának tartó ország esetében, ahol a jogi eseteknél mindig figyelembe kell venni azok politikai hátterét, összefüggéseit. Nehezíti a helyzetet, hogy Kína esetében olyan országról van szó, amely az európai, a nyugati jogfejlődéstől eltérő utat járt be, ahol a jog tradicionális felfogása alapvetően különbözött a nyugatitól. A tradicionális kínai felfogás a családi kapcsolatokat és a morális kötelességeket tekintette a legfontosabbnak. Ettől teljesen idegen volt a nyugati jogi szemlélet, amely igyekezett személyteleníteni, absztrakt módon felfogni a törvényeket, a jogot.

Az évszázadok számos gyökeres változást hoztak Kína jogrendjében; a változások trendje pozitív és biztató, ám a központi hatalom rendeleteit, utasításait helyi szinteken továbbra sem az eredeti szándékoknak megfelelően hajtják végre, azaz tovább él a régi mondással jellemezhető helyzet: "Az ég magas, a császár messze van."

Korábban három könyvét bemutattuk a szerzőnek:

Thursday, November 1, 2012

Jiang Rong: Farkastotem

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Csen Csen, a pekingi gimnazista az 1960-as évek kulturális forradalma idején, az elvakult vörösgárdisták tombolása elől önkéntes száműzetésbe vonul a kínai-mongol határon lévő Ölön-pusztára, ahol pásztorként éli mindennapjait. Lenyűgözve tapasztalja, hogy Dzsingisz kán leszármazottai, a bölcs öreg pásztorok milyen harmóniában élnek a természettel, és mennyi mindent tudnak a farkasokról, akikben egyszerre látják a szövetségest, a bálványt és a halálos ellenfelet. Ezt az érzékeny harmóniát és mélyen szellemi közösséget zúzzák szét a kommunista modernizátorok, amikor a haladás jegyében elrendelik a farkasok kiirtását.

Csen Csen keserű tehetetlenséggel szemléli az ijesztő természeti következményeket, mikozben szinte már túl sokat tud a mitikus farkasokról, a „farkaslelkületről”, s a pusztai állatok iránti figyelme előbb odaadássá, majd mély, megszállott tiszteletté alakul. Ennek jegyében határozza el, hogy nem törődve a pásztorok, sem a hivatalos emberek rosszallásával, foglyul ejt egy farkaskölyköt, hogy mindent kockára téve fölnevelje magának a saját farkastotemét…

Jiang Rong könyve nagyszabású kalandregény, történelmi, filozofikus mélységű eposz (több kritikusa említette ezzel kapcsolatban Az utolsó kínai császárt), amely ember és farkas spirituálissá növesztett kapcsolatán keresztül nem csak a természet pusztulására, hanem az emberi lélek romlására is figyelmeztet.

Apatóczky Ákos Bertalan lefordította az eredeti műben található Előadás és beszélgetés a Farkastotem kapcsán c. tanulmányt és blogján 7 részletben közzétette. (Köszönet bitxəšï-nak a megjegyzésért.)

litera - az irodalmi portál (regényrészlettel)
szubjektív kultnapló