Sunday, April 21, 2013

Varga Domokos - Vekerdi László: A ​világ kereke

 
Alcím: Az ember útja az őskortól az újkorig

„Gondoljunk az óra számlapjára, amelyen a nagymutató egy óra alatt teszi meg a teljes kört. Ötvenkilenc perce ennek az órának az élelemgyűjtők, a paleolit kori vadember állapotát jelzi. Csak a legutolsó előtti percben látjuk az embert Lascaux, Altamira és Niaux falait festeni. Csak a legutolsó perc elején indul meg a növények termesztése és az állattenyésztés… S legfeljebb ha az utolsó fél percre esnek azok a társadalmi, anyagi és kulturális változások, amelyeket összefoglaló néven civilizációnak nevezünk.”  

Glyn Daniel

 Egy fejezet szól Kínáról: Mennyei birodalom címmel.

Saturday, April 20, 2013

Marco Polo utazásai (Ford.: Vajda Endre)

Marco Polo méltán a világ egyik leghíresebb utazója. Neve legendásan hangzik, noha saját maga gondoskodott róla, hogy alakját a történelmi valóság fényének teljes megvilágításában lássuk. Negyedszázados odüsszeiájáról, mely a középkor egyik legmozgalmasabb szakaszába esik, maga számol be igen részletesen könyvében.

Elbeszéli, hogyan jutott el a vállalkozó szellemű kalmárvidék Velencéből Kubilájnak, a mongol nagykánnak az udvarába, ahol az uralkodó bizalmi embere lett, majd miképpen sikerült hazakerülnie. Közben szót ejt a bejárt vagy hallomásból megismert országokról: népeikről, szokásaikról, terményeikről, csupa olyasmiről, ami kívül esett a középkori ember, pontosabban a XIII. századi Európa látóhatárán.

A vállalkozás emberfelettinek tűnő mérete és az ismeretlen földek lenyűgöző újdonsága avatja a művet minden idők egyik legérdekesebb olvasmánnyá. Marco Polo könyve egyszerre elégítette ki kortársai földrajzi, történelmi, gazdasági, művészeti – egyszóval egyetemes emberi érdeklődését, adatokat, útiképekkel, krónikával és színes anekdotákkal, s így lett enciklopédikus gazdagsága révén a felfedezések legfontosabb irodalmi ösztönzője és újkori műveltségünk egyik pillére.

A mongolok titkos története (Ford.: Ligeti Lajos)

A mongolok titkos története a mongol nyelvnek és irodalomnak a ma ismert legrégibb emléke. 

Teljes homály borítja a szerző személyét, életét és működését, az sem világos, mikor írta meg művét a mongol Anonymus. A vélemények 1240, 1252 és 1264 között oszlanak meg. 

A mongolok titkos története hallatlanul izgalmas olvasmány, mert leplezetlenül feltárja, mint indult el világhódító útjára a jelentéktelen kis mongol törzsfőnöknek, Jiszügejnek a fia, Temüdzsin, mint lett Temüdzsinből Dzsingisz kán, és milyen szerény kezdetekből sarjadt ki a hatalmas mongol világbirodalom. 
 
A mi számunkra A mongolok titkos története persze egyebet is jelent, mint egyszerű útikalauzt, melynek a segítségével talán valamennyire könnyebben tájékozódunk a világtörténelem egyik jelentős korszakában. 

Feltárulkozik lapjairól: honnal indult el a magyarországi tatárjárás. Mi több, a könyvben rólunk, magyarokról is szó esik, a meghódított nyugati népek sorában ott olvashatunk a madzsarokról is.

Olvasható a Terebessen.

Földi Pál : A mongolok titkos története

Rendkívül izgalmas dolog megismerkedni egy távoli ország történetével, nemcsak azért. mert ez a „titkos történet” eddigi ismereteink körén kívül esett. hanem azért is, mert a történet szemléletén keresztül kitárul előttünk egy egész nép sorsa, diadalai és tragédiája. kultúrája, gondolat- és érzelemvilágai.

A mongolokról általában Dzsingisz kán, esetleg a „sánta” Tirmur, de mindenképpen az országunkat sújtó tatárjárás és a „kutyafejű tatár” jut eszünkbe.

Jóval kevesebbet tudunk az Arany Horda történetéről, a Marco Polo által megcsodált Kubilaj kan kínai birodalmától, A bahcsiszeráj Giraj kanjairól, és a mongolok indiai uralmáról, ami a Tadzs Mahal csodájában tetőzött.

A mongolok titkos történetéhez tartozik az eddigi nem igazán publikus orosz megszállás, a sztálini holocaust, amikor a krími tatárok sorsa csupán vagon kérdése volt. Aztán a szocializmusnak nevezett sötét évtizedek után, 1992-ben újra eljött a távoli mongol sztyeppekre a szabadság. amit a Dzsingisz kán szelleme, nem a hódítóé, hanem az építőé, ragyog be.

Ez a „titkos történet”, amely mindezt felöleli és bemutatja – nem titkos többé.