Sunday, September 29, 2013

Beke Csilla (szerk.): Japán ​ételek

 Ez a szakácskönyv a bizonyíték arra, hogy a japán konyha nem korlátozódik kizárólag a sushira és a misolevesre, hiszen a szigetország konyhaművészete hihetetlenül sokszínű. A receptek között megtalálhatók mind a hétköznapi és tradicionális fogások, mind a manapság trendinek számító japán ételek. Azok is bátran megpróbálkozhatnak velük, akik csak most ismerkednek az ázsiai konyhával, mivel könnyen és gyorsan elkészíthetők.

A japán konyha fő jellemvonása, hogy a friss hozzávalókat kímélő és zsírszegény elkészítési módokkal kombinálja. Ennek az alapelvnek köszönhetően sok rafinált fűszerezésű grillételt, szokatlanul friss zöldséges fogásokat, új omlett ötleteket és ízletes párolt, gőzölt vagy olajban sült húst és halat ajánlunk – csupa olyasmit, ami egyesíti a kulináris élvezetek és a modern táplálkozási szokások minden előnyét.


 

Saturday, September 28, 2013

Gaál Zoltán: Ikebana tányérokon - Japán főzőiskola

Többfogásos ebédet főztem budapesti barátaimnak, természetesen a Japánból magammal hozott receptek alapján. Emlékezetemben még ott élt a megkóstolt ételek íze is. Ennek ellenére, amikor az ebéd végére értünk, egy Japánt sokszor megjárt ismerősöm azt mondta: legközelebb ugyanezt megfőzzük Tokióban és eladjuk, mint magyar ételkülönlegességet.  Ugyanezt a másik oldalról én is elmondhatom. Kamakurában egy baráti japán családnál gulyást főztem. Hiába azonban a látszatra ugyanolyan, azonos nevű alapanyagok, mégsem hasonlított a hazai gulyásra a leves. A zellernek akkora levele volt, mint egy saláta, mégsem elég jellegzetes az íze, a hagyma fél kilója nem volt olyan erős, mint itthon egy fej. Így hát pálcikával ettük a gulyást.

Mindezt azért mondom el, mert noha e könyv receptjei eredetiek, az ételek íze lehetk csak távolról lesz olyan, mint Japánban főzték volna. De a főzési eljárások, az ötletek talán példamutatóak lehetnek.

Ide kívánkozik még két kifejezés: iitadakimász - jó étvágyat, dómo gocsiszó szama - köszönöm, felséges lakoma volt.

Jó étvágyat és jó kísérletezést!


Monika Brenz-Rickert: Ázsiai konyha

Ha szeretne tenni valamit vonalaiért, és az ázsiai konyhaművészet szerelmesei közé tartozik, akkor nem tudja majd letenni ezt a könyvet. A Távol-Keleti konyha - friss és könnyű hozzávalóival, zsírszegény elkészítési módjaival - tökéletesen beleillik a zsírszegény étkezés alapelvébe. A könyvben számos ízletes recept található, melyeket még a gyakorlatlan "ázsiai szakácsok" is könnyedén elkészíthetnek. Sok praktikus ötlet segít Önnek, hogy nagyobb ráfordítások nélkül sikeresen megváltoztassa étkezéűsi szokásait. Számos élelmiszert és készételt tartalmazó tápértéktáblázat nyújt gyors áttekintést, hogy mit fogyaszthatunk - megbánás nélkül.

Marosi Lászlóné: A kínai konyha

Részlet az Előszóból:

Sohasem hittem volna, hogy a kínai ételek kedvelője, sőt szószólója leszek.

Egyszer, mint a mesében, barátaim meghívtak egy "eredeti kínai" vendéglőbe vacsorázni. Természetesen ez annyira volt eredeti, amennyire egy Hollandiában élő kínai család eredetivé tud tenni.

A változatos tálalás, az ismert és ismeretlen ízek keveredése (savanyú - édes, édes-sós, savanyú-erős), a sokféle étel együtt olyan élményt jelentett számomra, hogy fogadatlan prókátora lettem a kínai szakácsművészetnek.

Dr. Oetker: Kínai ízek - Sütés-főzés wokban

Nem csoda, hogy a kínai háztartás legfontosabb konyhaeszköze, a wok, nálunk is ilyen kedvelt lett, hoszen ebben az ízletes ézelek elkészítése nemcsak egyszerű, de gyors is. Mivel a sütéshez, a pároláshoz, a gőzöléshez csak igen kevés zsiradék kell, ez egyben a korszerű, az egészséges táplálkozásnak is alapja.

A könyv több mint 80 receptjének összeállításánál éppen erre fektettük a hangsúlyt.

Jenny Stacey: A legjobb receptek - Kínai konyha

A kínai konyha az ízek, színek, illatok és az alapanyagok állagának harmóniájára törekszik. Ebben a könyvben százhúsz olyan receptet gyűjtöttünk össze, amelyek Kína főbb régióira jellemzőek és a nyugati világban is népszerűek. 

Az ínycsiklandó fogások között szerepelnek levesek, elő- és főételek, zöldségekből, rizsből és tésztából készült fogások és desszertek. A recepteket könnyű elkészíteni, mert lépésről lépésre fotókon is bemutatjuk az egyes fázisokat.

Friday, September 20, 2013

Lalita Ahmed: Kínai ​szakácsköny

 


Levesek, szószok és mártások 
Apró falatok
Húsételek 
Szárnyasok 
Halak és a tenger gyümölcsei 
Zöldségek  
Tojásételek és raguk 
Rizsek és metéltek 
Édességek 

Saturday, September 14, 2013

Szántó Péter: Kínai főzőiskola alapfokon

A könyvet indító mottóvers:

A hegy - Buddha teste.
A vízcseppek - tanításai.
Az éjszaka is, íme:
nyolcvannégy ezer mondat!
Hogyan? Hogyan értsük meg
                                   őket?

Sotoba, laikus testvér
(1036 - 1101)

Décsi Ágnes, Szántó Péter: Kínai főzőiskola alapfokon

Alcíme:  Kínai ízek hazai alapanyagokból könnyen, gyorsan

Thursday, September 12, 2013

Nikolic Anita : Gyógyító kínai étrend

Alcím: A hagyományos kínai orvoslás dietetikai alapelvei 


"Az egészségvédelem egyik sarkalatos pontja a megfelelő táplálkozás. Se szeri, se száma a témában megjelent kiadványoknak, a különféle étkezési alapelveknek, diétáknak: az ember kapkodja a fejét a sokféle jótanács közepette. 


Akit valaha is foglalkoztatott a gondolat, hogy egészségesen táplálkozzon, gyakorta zavarba jön az egymásnak olykor még ellent is mondó vezérelvektől, hiszen amit az egyik diéta támogat, a másik elítéli. Nehéz így kialakítani a saját étkezési rutinunkat, nem tudjuk, mit és mennyit együnk, milyen elvet kövessünk a táplálkozásban. Pedig a megfelelő étkezés nagymértékben meghatározza egész életminőségünket: nemcsak kilóink számát befolyásolja, de megőrzi szerveink egészségét, testünk fittségét, sőt jó hangulatunkat, lelki harmóniánkat is. 


Hogyan legyünk tehát tudatos és az egészségünket a legjobb úton szolgáló táplálkozás hívei?
A régmúlt bölcsessége ad választ: a hagyományos kínai orvoslás, amelynek egyik legfontosabb eszköze a táplálkozástan. A keleti népek mindig is a hosszú és betegségektől mentes élet hírnökei voltak, orvosaik pedig személyre szabott étkezési és életmódbeli tanácsokkal gyógyítottak. Tudták, mely tápláléknak milyen gyógyhatása van. 


Ez a könyv a kínai dietetika alapelveivel ismerteti meg az olvasót, segít megérteni, hogyan kap szerepet a betegségek megelőzésében és hogyan illeszthető ez a tudás a mai mindennapokba. Megtanulhatjuk kialakítani szervezetünk harmóniáját, mit fogyasszunk egyes tünetek esetén, hogyan ismerjük fel saját szükségleteinket. 


Ajánlom a könyvet mindenkinek, aki hisz az ételek gyógyító erejében és egészséges, kiegyensúlyozott életre vágyik."