Wednesday, March 13, 2019

Osváth Gábor: A ​koreai irodalom rövid története

 

Korea ​ma a nemzetközi figyelem középpontjában áll, világszerte, így hazánkban is ugrásszerűen megnőtt az érdeklődés- elsősorban a dél-koreai gazdaság jelentős sikerei jóvoltából - a koreai nyelv és kultúra, valamint a történelem iránt. A koreai irodalom különösen alkalmas arra, hogy általa jobban megismerhessük a Koreai-félsziget mai problémáit, az emberek cselekedeteinek mozgatórugóit és, a „gazdasági csoda” lelki tényezőit.

A szerzőt a művek elemzése során a műcentrikus szemlélet vezérelte, több vers esetében az eredeti koreai szöveget, a nyersfordítást és a műfordítást párhuzamosan közli. Néhány vers részletesebb nyelvtani és stilisztikai elemzésének is helyet ad, és a pontos tájékozódás érdekében a koreai irodalom jelenségeit a távol-keleti kultúra kontextusában tárgyalja, különös figyelmet fordít továbbá azon alkotók bemutatására, akiknek a művei már megjelentek magyarul vagy valamely világnyelven (elsősorban angolul). A könyvet a Magyarországon megjelent észak- és dél-koreai irodalmi műveket bemutató bibliográfia, valamint név- és tárgymutató zárja.

Osváth Gábor a Budapesti Gazdasági Egyetem Keleti Nyelvek Szakcsoportjának docense, az ELTE Koreai Tanszékének megbízott előadója. Koreai nyelvvel és irodalommal, valamint a koreai kommunikációval foglalkozó számos tanulmány szerzője, műfordító.

No comments:

Post a Comment