A szamurájok. osztálya, Japán harcos nemessége – melynek tagjait helyesebb businak, „lovagnak” hívni – hét évszázadon keresztül a japán történelem legmeghatározóbb tényezőjének számított. Vajon miben rejlett ezeknek a félelmetes, halálmegvető bátorsággal bíró harcosoknak az ereje és hatalma? Blomberg alapos kutatáson nyugvó műve a busik szemszögéből kísért végig Japán történelmét a kezdetektől egészen a XX. század elejéig. Következtetéseit a japán eszmetörténet legfontosabb forrásaival támasztja alá. Részleteket közöl a Heike monagatariból, „Az öt gyűrű könyvé”-ből, a Hagakuréból – hogy csak a legismertebbeket említsük. Ez a monográfia több, mint egy történelemkönyv. Az események tényszerű közlése mellett azok eredetét: filozófiai és vallási (sintó, buddhista és konfuciánus) okait vizsgálja, miközben a köztudatban sokszor felületesen ismert és félreértett etikai alapelveket, szokásokat elemzi – mint pl. a hűség, a kötelesség, a becsületet, a szeppuku, a harcos erkölcs és ideál –, melyek a Busidón, a szamurájok íratlan kódexén alapulnak. A japán történelem és kultúra megismerése és mély megértése lehetetlen a szamuráj-szellemiség tanulmányozása nélkül. Ehhez nyújt segítséget Blomberg átfogó és érdekfeszítő műve.
Saturday, May 18, 2019
Eugene B. Sledge: Pokol a Csendes-óceánon
Thursday, May 16, 2019
Lord Russell: A bushido lovagjai
Tuesday, May 14, 2019
Bohdi Sanders: Modern Bushido
• How your thoughts affect your life
• What it means to be a true friend
• The true meaning of honor
• The benefits of meditation
• What true respect means
• Your ultimate responsibility in life
• How to balance your life
• How to be at peace the death
• What true courage is
• And much, much more…
Monday, May 13, 2019
Tsunemoto Yamamoto: Hagakure - Der Weg des Samurai
Ähnlich wie Niccolò Machiavellis »Der Fürst« oder Sunzis »Die Kunst des Krieges« zeigt es den Weg zu Entschlossenheit und Loyalität und schärft Verstand und Vertrauen in die eigenen Fähigkeiten.
Die Durchsetzung bei Konflikten, die Gelassenheit bei privaten Entscheidungen und die Weisheit in der Lebensführung machen das »Hagakure« zu einem besonderen Wegweiser in der heutigen Zeit.
Sunday, May 12, 2019
Daidódzsi Júzan : Szamuráj törvénykönyv
Egy szamurájnak mindenekelőtt azt a tényt kell észben tartania éjjel és
nappal, Újév reggelétől, amikor felemeli evőpálcikáját, hogy elfogyassza
reggelijét, egészen az év utolsó éjszakájáig, amikor elkészíti éves
elszámolását, hogy meg kell halnia. Ez a legfőbb feladata. Hogyha ezt
mindig észben tartja, akkor képes lesz a hűség és a gyermeki kötelesség
útja szerint élni, számtalan veszélyt és csapást el fog kerülni, távol
tudja tartani magát a betegségektől és a balsorstól, sőt mi több:
hosszan élvezheti az életet. Nagyszerű személyiséggé fog válni, aki sok
csodálatra méltó tulajdonsággal rendelkezik.
Daidódzsi Júzan (1639-1730) már a polgárháborús időket követő
Tokugava-sógunátus erőteljes, békés korszaka alatt élt, amikor a
Busidót, a Harcosok Útját, a szamurájok erkölcsi kódexét írásba
foglalták. Műve a busik (lovagok) kötelmeit, erényeit és viselkedési
normáit tanítja azoknak a fiatal csatlósoknak, akik már csak hírből
ismerték őseik vitézségét, bátorságát. Ez a japán forrás a közismert
Hagakure mellett a Busidó-irodalom alapművének tekinthető.
Inazo Nitobe: Bushido
Gy. Horváth László: Nindzsák
Népszerűségének elsőrendű oka nyilvánvalóan az egyre szélesebb körben ismertté váló nindzsa-filmek, továbbá a karate és többi távol-keleti küzdősport iránti fokozódó érdeklődésben keresendő. Ha néhány olyan olvasót is szerzett magának, akiket "mindössze" a japán történelem, a japán kultúra érdekel, örömöm még nagyobb.
Sok olvasói levelet kaptam, sok kérdést, amelyek további részletekre vonatkoznak nindzsákról, Szun Curól, a busidóról, általában a szamurájságról. Erre csak azt válaszolhatom, hogy a nindzsákról megírtam mindent, amit meg akartam írni -, de hogy a kéréseknek is eleget tegyek, a könyv végén, függelékben hosszabb-rövidebb, remélhetőleg érdekes részleteket közlök azoktól a szerzőktől, akiknek ilyen témájú műveire többnyire a szövegben is kitértem. Kiválogattam a legtanulságosabb pontokat Szun Cu könyvéből, A hadviselés művészeté-ből, de mellékeltem még olvasnivalót a 18. századi busidó-kódexből, a Hagakuré-ból, Bruce Lee-ről, Funakorisól és a legutóbbi, nagy port felvert harakiriről, Misima Jukio világhírű japán író 1970-es öngyilkosságáról is. Noha ezeknek a témáknak nem mindegyike kapcsolódik szorosan a nindzsucuhoz, mégis egybefűzi őket - mint a Szun Cu-részletek egyik kommentárjából, de talán egész könyvemből is kiderül - az, hogy közös tőről fakadtak és számtalan köztük az átfedés, olyannyira, hogy végső fokon mind egy nagy gyűjtőfogalom részét alkotják, amelyet úgy nevezünk: budó, vagyis harci utak, régebbi szóval: bugei, harci művészetek.
Tótisz András: Jádegyűrű-lépéses mandarinkacsa-rúgás
Saturday, May 11, 2019
Kelemen István: Ju-jitsu (nem csak) nőknek