![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjA_F6Vh6eAbFcg49rYA-Oxi6Q8pAkJ5ybyU4kInpzHAuTY0Vg3X32wfxKySlZovoDF2s9QpQMznWPW8kLn3v_pLEzFe6O8jOOILnhBlwc6qDj6hKUAJ4Bf1h0G2L2YDux7Pex2yu4U0W8/s320/a+hadvisel%25C3%25A9s+tvei.jpg)
Szun-ce műve nem csupán a klasszikus kínai műveltség egyik alapköve, hanem egyben a világ klasszikus hadtudományának egyik legkiemelkedőbb alkotása is. Kínában és a Távol-Kelet legkülönbözőbb régióiban két évezreden át minden tisztnek, parancsnoknak kötelezően ismernie kellett. A Kínát első ízben egyesítő Csin Si Huang-ti éppúgy betéve tudta, mint a japán sógunok, de Mao Ce-tung zsebéből sem hiányzott. Kultúrtörténeti jelentőségét azonban nyilvánvalóan tartalmának köszönheti. A mintegy ötezer írásjegyből álló mű nem csak megszületésekor bizonyult aktuálisnak. Érvénességét az évszázadok, évezredek sem koptatták el. Így a modern ember is hasznos kézikönyvként forgathatja, hogy megoldást találjon benne saját problémáira. Kínában és egyre több amerikai menedzserképzőben is a kötelező olvasmányok közt szerepel.
Így kezdődik a mű:
Szun-ce mondotta:
A háborút, amely az ország legnagyobb vállalkozása, az élet vagy halál alapja, a megmaradás vagy pusztulás útja, mindenképpen alaposan tanulmányozni kell.
Itt el lehet olvasni a könyvet.
No comments:
Post a Comment